Šeštadienį eksperimentinės muzikos, folkloro ir dainuojamosios poezijos gerbėjus džiugino Vilniaus mokytojų namų svetainėje vykęs jungtinis jaunuolių grupės „Kamanių šilelis“ ir tikro scenos vilko – britų atlikėjo Juliano Dawson koncertas, kurį organizavo jau vienuoliktasis tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“.
Jungtiniame koncerte netrūko gerų emocijų ir publikos palaikymo. Vienas iš koncerto dalyvių, studentas Kazimieras Povilaitis, apie Mokytojų namų svetainėje vykusį koncertą atsiliepė šitaip: „Gavau gerų emocijų dozę, Kamilė, Mantas ir Julian nuteikė pozityviai, o artėjančiai savaitei išsinešiau plačią šypseną ir geros nuotaikos bagažą.“
Iš didžiosios Britanijos kilęs dainininkas, solo artistas, gitaristas, grigališkųjų giesmių giedotojas, lūpinės armonikėlės virtuozas Julian Dawson daugiau nei trisdešimtmetį nesiskiria su scena. Muzikantas, kuris yra festivalio „Tai – aš“ himno autorius, dainas įrašinėja kartu su tokiomis garsenybėmis kaip Eltonas Johnas, o jo koncertiniai turai organizuojami visame pasaulyje. Julian savo kūrybinį kelią pradėjo bendradarbiaudamas su vokiečių įrašų studija „Can“, o dabar jo muzika varijuoja tarp folk, pop, bliuzo ir kantri stilių. 2010 metais pasirodė pirmoji Julian Dawson knyga – nepaprasto pianisto Nicky Hopkins, su kuriuo 1994 metais jis įrašė ir sukūrė savo albumą “Travel On”, biografija. Julian Dawson turi šešis brolius ir tris vaikus, o festivalyje „Tai – aš“ vieši jau trečiąjį kartą.
Julian Dawson koncerto metu demonstravo ne tik unikalų muzikinį talentą, bet ir artimą ryšį su auditorija: kaip tikras scenos vilkas, jis parodė, kaip moka užvesti ir įaudrinti publiką. „Džiaugiuosi, kad atėjote į mano koncertą. Tokią saulėtą dieną galėjote leisti lauke arba „Hesburgeryje“, – šmaikštavo Julian. Muzikantas pripažino, kad koncerto išvakarėse šėlo vakarėlyje ir miegoti nuėjo tik paryčiais. „Kėliausi 8 valandą ir, nors man jau beveik šešiasdešimt, pabudęs jaučiausi taip, tarsi būčiau 108 metų.“
Julianas pasakojo, jog kartais pagalvoja, kad sensta. „Tokios mintys užplūdo šįryt, kai pusryčiavau“, – sakė jis. Julian juokavo, jog vieną savo dainų paskyrė karališkosios šeimos kūdikiui: „Šioje planetoje tiek daug svarbių žmonių – Miley Cyrus, Angelina Jolie, Brad Pitt. Anglijoje labai daug rašoma apie princo Williamo ir Kate Middleton kūdikį Džordžą. Todėl ši daina skirta jam.“
Ne ką prasčiau nei Julian, pasirodė ir „Kamanių šilelis“ – eksperimentinės muzikos grupė, pastaruoju metu itin išpopuliarėjusi visoje šalyje. Šią grupę sudaro du nariai – ką tik „iškepti“ sutuoktiniai – Kamilė Gudmonaitė ir Mantas Zemleckas, muziką kuriantys pjūklais, varpais ir vandeniu. Atlikėjai teigia, kad jiems „įdomi viso pasaulio muzika ir mūsų dainose, ko gero, atsispindi įvairių stilių įtakos.“
Kamilė ir Mantas publiką užkrėtė savo gyvybingumu, paprastumu ir nuoširdumu. Ne tik Kazimierui, bet ir kitiems koncerto metu kalbintiems žmonėms atrodo, jog „Kamanių šileliui“ muzikuojant, išnyksta bet kokie barjerai. „Kamilė ir Mantas užkrečia savo atvirumu ir paprastumu. Priešingai nei dauguma žvaigždžių, jie nespinduliuoja arogancija ir su publika bendrauja šiltai ir draugiškai. Tas mane tikrai sužavėjo, todėl nuo šiol lankysiuosi visuose šios grupės koncertuose“, – kalbėjo studentė Agnė.
Visus „Kamanių šilelio“ tekstus rašo Kamilė, tačiau vienos dainos žodžiai yra Donaldo Kajoko. Būtent nuo šios dainos „Kamanių šilelis“ ir pradėjo savo koncertą. Kamilės ir Manto nuomone, „Gyvybingumas yra kūrybos esmė. Kūryba vien savo prigimtimi yra žaižaruojanti, vitališka.“ Jau porą metų gyvuojanti grupė šiuo metu koncertuoja rečiau, nes tiek Kamilė, tiek Mantas yra panirę į studijas. Duetas bando save atrasti tautų muzikoje, lietuviškame folklore, šiaurės ir pietų melodijose. Grupė užkrečia klausytojus jaunatviška ir vitališka energija, todėl kartą išgirdę „Kamanių šilelio“ dainas, tikrai užsimanysite jų pasiklausyti dar ir dar kartą.
Tam pritarė ir lietuvių kalbos mokytoja Rasa, kuriai „Kamilės ir Manto muzika sukelia nostalgiškus prisiminimus ir nukelia į šviesias jaunystės dienas. Smagu, kad jaunimas šiais laikais nestokoja originalumo ir tautinius motyvus geba derinti su kitų stilių muzika“, – sakė ji.
„Kamanių šileliui“ koncerte kompaniją palaikiusiam Julian Dawson karjeros pavydėti galėtų bet kuris muzikantas. Daugybę užsienio šalių aplankęs muzikantas gėrisi Vilniumi ir prisimena geras festivalio akimirkas: „Kai pirmą kartą sutikau dalyvauti šiame festivalyje, man tai buvo visiškai nauja patirtis. Buvo įdomu susipažinti su atlikėjais, atvykusiais iš šalių, kuriose niekada neteko lankytis, dainuoti dainas tomis kalbomis, kurių taip pat niekada neteko girdėti. Ir, žinoma, Vilnius yra labai gražus miestas!“
Julianas dar nespėjo deramai susipažinti su lietuviška muzika ir iš Lietuvos atlikėjų jam žinomas tik Gediminas Storpirštis, su kuriuo drauge ir sukūrė festivalio himną. Atlikėjui visada smagu dalyvauti festivalyje „Tai – aš“, nes čia jis gali sutikti senus draugus ir susirasti naujų.
Priešingai nei Kamilė ir Mantas, kurie dažnai nežino, kaip priimti pagyrimus ir vis dar raudonuoja, Julianas yra užkietėjęs scenos vilkas, kurio sąskaitoje – ilgametė muzikinė patirtis. Muzikanto nuomone, didžiausia klaida, kurią gali padaryti jauni atlikėjai yra noras greitai išgarsėti: „Manau, kad televizijos kultūra paskleidė ligą, kuria užsikrėtė daugybė žmonių, o ypač – populiarumo siekiantis jaunimas. Televizija pasiglemžia ne tik muzikantus ir dainininkus. Kai pradėjau muzikuoti, norėjau tik groti ir būti muzikinio pasaulio dalimi. Nei pinigai, nei didelis gerbėjų ratas manęs nevedė į priekį. Buvau įklimpęs. Vienintelis patarimas, kurį galiu duoti, yra toks: „Išlik – savimi!“.